pondělí 30. května 2016

Kladivo na démony od Jiřího Pavlovského

Něco málo o sérii Kladivo na čaroděje 

Kladivo na čaroděje je série, kterou mám strašně ráda, protože kombinuje humor, akci a magické prvky v reálném světě - tudíž vše, co mám ráda. Do této série přispívá více autorů, mým nejoblíbenějším je jednoznačne Jiří Pavlovský, zakladatel série. Jeho knihy jsou nejhumornější, nejzábavnější... a prostě nejlepší.

Nejmíň oblíbeným autorem je pro mě Darek Šmíd, autor 9. dílu - Žrádla pro psy. Tenhle díl jsem zkoušela číst asi třikrát, ale prostě se do něj nemůžu začíst. Autorův styl mi tak nesedl, že prostě nejsem schopná knížku číst. Takže Kladivo na démony byl takový můj balzám na duši kde jsem si znovu připomněla, proč mi tahle série tolik učarovala.


Neskutečně se těším na každý další díl a začínám si říkat, že těšení se je sice hezké, ale ta muka z čekání jsou strašná. Co jsem se dozvěděla na besedě na Světě knihy, tak 12. díl ukončí první "sérii" Kladiva a na druhou sérii si počkáme minimálně rok, možná i víc... Nejspíš si dám mezitím re-reading celé 1. série.

A pro ty, co ještě netuší - 11. díl vyjde v Pevnosti č. 8/2016, což mě z mnoha důvodů velmi mile překvapilo. Jednak jsem čekala, že další díl vyjde v říjnu, jak se píše na stránkách nakladatelství, jednak bych takovou přílohu v Pevnosti opravdu nečekala, no a nakonec to nejlepší - Pevnost mám předplacenou od Světa knihy, taky se nemusím tohle číslo snažit sehnat a bude na mě čekat ve schránce, za což jsem strašně ráda, protože tohle číslo půjde nejspíš dost na dračku. Obzvlášť pokud v Pevnosti vyjde dřív než půjde sehnat v knihkupectví, což je mi zatím nejasné, jestli to tak opravdu bude, ale s knížkami z edice Pevnost to tak bývá. Jen doufám, že knížka opravdu vyjde tak jakse plánuje.

A teď už k samotné knize.

Kladivo na démony


Kniha začíná celkem zostra - nejdřív chce Felixe někdo zabít, načež čtenáře rozseká Pavlovského humor. A vy hned víte, že to bude zase jízda. Krom toho že jde Felixovi o krk se začnou dít divné věci - velice zvláštní útoky na lidi, kteří nemají s Felixem nic společného. Když ve stejnou dobu zničeho nic zemře skupinka lidí a vypadá to, jako by spadli z desátého patra, dojde i naší sebrance, že se děje něco hodně divného. A k tomu ta červená krabice, kterou objeví. Jak to spolu souvisí? A kdo chce zabít Felixe? Otázku proč si někdo přeje Felixovu smrt můžeme v tomto případě úplně vynechat.


,,Takže, máme úkol. Přijít na to, kdo mě chtěl zabít."
,,Tak to máme komplet Českou republiku a pár přilehlých oblastí," řekl Vincenc.
,,V podstatě je podezřelý každý, koho jsi v životě potkal," doplnil Walter.
,,Plus pár lidí, kteří o tobě jen slyšeli."
                                                     - Jiří Pavlovský, Kladivo na démony, str. 10-11

Felix, Klaudie, Vincenc a Walter se pustí do vyšetřování a nebyli by to oni, kdyby neohrozili sebe i všechny kolem sebe. Třeba při zběsilé jízdě autem Prahou, kdy se  Felix s Klaudií předvedou v celé své kráse. Felix se dokonce podívá na jedno ne moc příjemné místo, kam běžný smrtelník vkročí jen jednou za život. Felix je sice Felix, ale podaří se mu vyváznout zaživa?

Můj názor na knihu


Napětí, smích, zábava, smích a ještě jednou smích. Asi tak bych vystihla to, jak se mi knížka líbila. Proto mám Pavlovského tak ráda, protože se polovinu knížky popadám za břicho. Třeba u úryvku výš nebo u oné jízdy autem. A zároveň je v knize i dost napětí a akce.

Knížka se čte jedním dechem a jelikož je tenoučká, přečtou ji za odpoledne i pomalejší čtenáři jako jsem já. Až jsem opravdu litovala toho, že byl tak rychle konec. I když pravda, kdyby knížka byla tak třikrát delší tak se uchechtám k smrti.

Taky jde znát, že se 1. série blíží ke svému konci a konečně se dočkáme odpovědi na některé otázky, které máme už celou sérii.

Nejvíce mě mrzí to, že jsem si tyto postavy opravdu hodně oblíbila, a podle toho co Pavlovský opakovaně říká si jich užiju poslední dvě knihy a budu se s nimi muset rozloučit... Budou mi chybět A už teď jsem si jistá, že se k nim budu vracet znovu a znovu.

Ještě jsem vás nepředsvědčila, abyste se do série Kladivo na čaroděje pustili?Žádné komentáře:

Okomentovat

Každý komentář mě moc potěší a ráda na něj odpovím :)